Една легенда свързва произхода на наименованието и цвета му с Божията майка: при бягството й от Египет една нощ Дева Мария постлала наметалото си над туфа нацъфтели растения и когато на сутринта се покрила отново, цветчетата му от бели били станали нежносини, а храстът оттогава е познат под името „Розата на Мария”. Затова в Италия и Испания го смятат за свещено растение, което пази от вещици и зли духове.
Тази подправка е характерна за средиземноморската кухня. Пържените в зехтин тиквички, патладжани и домати в средиземноморските страни задължително са придружени от свеж розмарин, който според познавачите на добрата кухня се смята за по-качествен от сушения.
В кулинарията розмаринът се използва предимно като подправка за агнешко, пиле, риба, омлети, доматени супи и сосове за паста. Незаменим е и при овкусяването на зеленчуци.
Препоръчително е да се готви с чесън, тъй като розмаринът неутрализира миризмата му и по този начин може да се постигне балансиран, ненатрапчив аромат на ястието.
Билката розмарин е известна от столетия, заради уникалните си свойства. Действие: спомага за поддържане функционалното състояние на мастната обмяна и холестерол, има позитивно действие върху чернодробните функции, подкрепя дейността на бъбреците и естественото отделяне на урина.